Decydując się na paliwo stałe jako podstawowe źródło ciepła w instalacji centralnego ogrzewania, trzeba w zimowym kalendarzu obowiązków znaleźć sporo czasu na obsługę całego procesu spalania. O wiele mniej zaangażowania wymagają kotły (zwane potocz-nie piecami), w których spala się ekogroszek. W Poznaniu paliwo to jest szeroko dostępne, dlatego wielu inwestorów skuszonych niską ceną za węgiel stawia na tę właśnie metodę grzewczą. Czy słusznie?
Montaż kotła od podszewki
Pierwszą rzeczą, którą należy uściślić przed dokonaniem inwestycji, jest ustalenie budżetu. Same kotły CO to urządzenia, których ceny w Poznaniu wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Nie warto wybierać najtańszych modeli, lecz te bardziej solidne w rozsądnej cenie. Na zakupy powinno się udać do dobrze zaopatrzonego sklepu, gdzie można wybierać wśród marek takich jak Defro, Ogniwo, Heiztechnik czy Stalmark, a przed przystąpieniem do prac trzeba sprawdzić, czy istniejąca instalacja nadaje się do wykonania montażu. Tak to wygląda w praktyce.
- Mierzymy pomieszczenie. Kotły są najczęściej urządzeniami dość szerokimi ze względu na obecność podajnika, a należy pamiętać o tym, że trzeba zostawić jeszcze miejsce na dostęp do wyczystek kominowych i innych prac związanych z obsługą systemu.
- Sprawdzamy rozmieszczenie przyłączy. W dokumentacji technicznej wybranego kotła można odnaleźć informacje na temat króćców zasilania i powrotu ciepłej wody, a także usytuowania otworu dymnego. W niektórych urządzeniach montaż dokonywany jest od boku, w innych od tyłu.
- Kontrolujemy stan komina. Warto w tym celu skorzystać z usług kominiarza, który stwierdzi, czy komin spełni warunki do podłączenia kotła na ekogroszek.
- Oceniamy zapotrzebowanie na energię cieplną dla domu. To bardzo istotny krok, ponieważ zakup przewymiarowanego kotła będzie powodował przegrzewanie się po-mieszczeń, a zbyt niska moc nominalna będzie wiązała się ze zbyt dużym spalaniem i koniecznością częstego uzupełniania paliwa.
Przed zakupem warto też zorientować się wśród lokalnych składów opałowych, jaki rodzaj węgla (z jakich kopalni) jest dostępny w danym rejonie. W Poznaniu problemów z paliwem nie ma, dostępne jest zarówno to wysokoenergetyczne, jak i przeznaczone tylko do ogrzewania instalacji CWU (ciepłej wody użytkowej).
Wady i zalety kotłów na ekogroszek
Wizja okazjonalnego zaglądania do kotłowni i obserwowania parametrów pracy pieca co przez Internet jest już rzeczywistością. Pomimo obecności podajnika, prac związanych z obsługą bywa jednak sporo:
- konieczność wydzielenia miejsca na składowanie i sezonowanie kilku ton opału;
- okresowe, kompleksowe czyszczenie — kotły wymagają go przynajmniej raz na dwa tygodnie/miesiąc;
- precyzyjny dobór parametrów pracy podajnika i dmuchawy, w zależności od opału;
- wyciąganie i utylizacja popiołu;
- zapewnienie nieprzerwanego dostępu do prądu;
- uzupełnianie paliwa w podajniku.
Ekogroszek na potrzeby spalania w piecu co z podajnikiem powinien być suchy, w przeciwnym wypadku przyczyni się do powstawania korozji urządzenia i szybszego zanieczyszczenia komina. Kotły muszą być też dokładnie czyszczone, ponieważ sadza zapycha ich kanały dymne.
W Poznaniu nie jest konieczne zamawianie specjalnego transportu na popiół, można go umieścić w kuble na odpady komunalne. Aby popiołu nie było zbyt dużo lub żeby nie pojawił się w nim niedopał, trzeba poświęcić kilka dni (a nawet tygodni!) na obserwację zachowania kotła co w połączeniu z danym sortem paliwa, a także korektę ustawień na ich podstawie. Warto też pamiętać, że worki z ekogroszkiem ważą średnio 20-25 kilogramów, czyli uzupełnianie podajnika wiąże się z pewnym wysiłkiem.
Atuty kotłów na ekogroszek
Jednak takie źródło zasilania ma swoje plusy, szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi kotłami zasypowymi.
- Duża efektywność spalania dzięki przemyślanej budowie kotła i systemu dozowania paliwa.
- W miesiącach zimowych pełen zasyp podajnika przy ocieplonym budynku wystarczy na około tydzień do dziesięciu dni przy umiarkowanych mrozach.
- Ogrzewanie podłogowe może korzystać ze źródła ciepła w postaci ekogroszku.
- Parametry pracy można kontrolować i zmieniać za pomocą intuicyjnego sterownika, najczęściej podłączonego do Internetu.
- Początkowa inwestycja w piec CO i instalację szybko się zwraca wraz z niskimi kosztami eksploatacji.
- Kotły są szeroko dostępne i klienci mają duży wybór w pełnej gamie możliwości oraz cen.
Dla inwestorów nie ma jednoznacznej odpowiedzi w kontekście właściwego wyboru rodzaju ogrzewania. Kotły na ekogroszek są z pewnością jedną z kuszących opcji, ale ich użytkowanie wiąże się też z określonymi wymaganiami i odpowiednim przystosowaniem instalacji. W Poznaniu w wielu przypadkach Klienci wybierają alternatywne rozwiązania na przykład gaz lub olej opałowy. Decyzję warto omówić przed zakupem konkretnego systemu.
Warto przeczytać także: Czy grzejniki elektryczne mogą być ekonomiczne?