Poszukiwanie idealnego źródła ciepła dla domu bywa najczęściej długim procesem, pełnym niekończących się porównań wielu systemów. Grzejniki elektryczne konkurują z klasyczną instalacją wodną, a kolejne kartki papieru zajmują inwestorom wyliczenia zapotrzebowania energetycznego i strat w całym lokalu.
W blokach i budynkach wielorodzinnych w Poznaniu, gdzie dociera ciepło miejskie, po ustawieniu głowicy termostatycznej podzielnik wykonuje swoje pomiary, w mieszkaniu jest ciepło, a domownicy nie muszą się przejmować niczym, poza uregulowaniem rachunku. Tymczasem w domku jednorodzinnym trwa debata: gaz, prąd, paliwo stałe, a może pompa ciepła?
Grzejniki elektryczne nie są obecnie takie drogie
Ogrzewanie energią elektryczną ma rację bytu w zachodniej części Polski w okolicach Poznania, pod kilkoma warunkami.
- Budujemy dom, który spełnia standardy budynku pasywnego.
- Ogrzewany metraż nie przekracza 120-180 metrów kwadratowych.
- Użyte do budowy materiały są najwyższej jakości.
- Wyeliminowane zostały wszystkie mostki termiczne.
- Grzejniki elektryczne połączone są w spójny system kontroli i zarządzania strefami.
- Zamontowane okna mają trzy lub cztery szyby.
- Wentylację mechaniczną wspiera system odzyskiwania ciepłego powietrza (rekuperator).
Biorąc pod uwagę te zasady i wiele innych wyznaczników, które towarzyszą budownictwu pasywnemu, możesz pozwolić sobie na grzanie prądem, bez większego obciążenia dla domowego budżetu. Najczęściej stosuje się ogrzewanie podłogowe w całym domu, rzadziej piece akumulacyjne lub klasyczne konwektory. W przypadku Poznania całkiem realne jest wybudowanie domu o powierzchni 100m2, w którym miesięczny koszt ogrzewania energią elektryczną zamknie się poniżej 200 złotych.
Zalety i wady energii elektrycznej jako źródła ciepła w Poznaniu
Ceny energii elektrycznej w Poznaniu są porównywalne do tych w innych, dużych miastach na terenie całego kraju, jednak ich stabilność zależna jest w dużej mierze od polityki akcyzowej i pozostałych decyzji na szczeblu rządowym. Do innych niedogodności należą:
- zależność odbiorcy od ciągłości dostaw w sieci,
- mniejszy wybór specjalistycznego sprzętu niż w przypadku ogrzewania gazem lub paliwem stałym,
- tendencja niektórych grzejników elektrycznych do szybkiej utraty swoich pierwotnych właściwości grzewczych.
Jednak jeśli w Twoim posiadaniu jest już plan na budynek pasywny, można wysnuć wiele pozytywnych wniosków, związanych bezpośrednio z energią elektryczną w roli generatora domowego ciepła:
- możliwość podłączenia do fotowoltaniki,
- brak konieczności czyszczenia kotła i dokonywania częstych przeglądów technicznych,
- sposobność do łatwego umieszczenia ogrzewania w ramach inteligentnego domu,
- prosta budowa całej instalacji i większości podzespołów,
- szybki czas nagrzewania pomieszczeń.
Co ważne, nie trzeba magazynować opału, zatem nie ma konieczności tworzenia kolejnych przestrzeni oraz pomieszczeń użytkowych.
Najlepiej w duecie – warto sprawdzić tę opcję
W rejonach Poznania, grzejniki elektryczne najlepiej sprawdzą się w połączeniu z innym źródłem ciepła. Świetnym przykładem jest kominek, w którym można palić okazjonalnie. Po odpowiednim wykonaniu systemu kanałów dystrybucji ciepłego powietrza wkład kominkowy pozwala na swobodne wyłączenie grzałek elektrycznych w niektórych pomieszczeniach i daje dodatkowe oszczędności na rachunkach za prąd. W przypadku awarii sieci wysokiego napięcia dom nie pozostaje bez ochrony przed ciężkimi mrozami.
Można również wykorzystać elektryczne ogrzewanie podłogowe w roli systemu uzupełniającego dla grzejników podłączonych do kotła CO na gaz. Najczęściej specjalne maty montuje się pod podłogą w łazience, gdzie wymagana temperatura powinna być nieco wyższa, niż w pozostałych częściach budynku.
W starych, nieocieplonych budynkach grzejniki zasilane energią elektryczną nie mają racji bytu i ich montaż mija się z celem, jeśli właścicielom zależy na ekonomii. Prąd z powodzeniem może być wykorzystany na niewielkim metrażu i z zachowaniem surowych zasad dotyczących termoizolacji w trakcie projektowania i wznoszenia budynku. W takiej sytuacji jego wykorzystanie nie będzie niosło negatywnych konsekwencji dla domowego budżetu.
Warto przeczytać: Wykonawca z Poznania: instalacje sanitarne w domach jednorodzinnych