Gdy inwestor dokonujący modernizacji lub zakupu nowego systemu ogrzewania podejmie decyzję co do źródła pozyskiwania energii cieplnej, a tym wyborem okazuje się gaz, to czas na kolejny, ważny krok. Kotły gazowe występują w dwóch odmianach: najpopularniejszej jednofunkcyjnej i nieco mniej popularniej, lecz również chętnie wybieranej dwu-funkcyjnej. W Poznaniu jest kilkanaście sklepów i hurtowni hydraulicznych, gdzie z po-wodzeniem można nabyć każdą z wersji. Pozostaje pytanie o to, która z nich jest najlepsza.
Różnice pomiędzy kotłami jedno- i dwufunkcyjnymi
Na początku warto wskazać część wspólną obu urządzeń: oba służą do zasilania grzejników lub instalacji ogrzewania podłogowego w ciepłą wodę. Innymi słowy, ich pierwsza funkcja to tworzenie energii cieplnej na potrzeby ogrzewania nieruchomości. Druga, która w każdym z modeli rozwiązana jest inaczej, odpowiada za dostarczenie podgrzanej ciepłej wody użytkowej (CWU).
Wymiennik kotła gazowego dwufunkcyjnego jest tak skonstruowany, że przy odpowiednio wysokim ciśnieniu wody w instalacji jest w stanie podgrzać wodę potrzebną do zmywania naczyń, kąpieli, czy prysznica. Odbywa się to bez jej niepotrzebnego magazynowania w osobnym zasobniku — urządzenie dokonuje podgrzewania w czasie rzeczywistym, bez strat.
Najpopularniejsze są obecnie kotły gazowe jednofunkcyjne i takie też najczęściej spotkamy w Poznaniu. Aby wykorzystać ich możliwości związane z przygotowaniem ciepłej wody, trzeba dokupić odpowiednio duży zbiornik na magazynowanie podgrzanych zasobów. Instalacja taka jest obszerniejsza i bardziej kosztowna, ale też najbardziej uniwersalna.
Kotły gazowe dla małych i dużych domów
Pierwszą kwestią, którą warto rozważyć, jest metraż budynku i rozmieszczenie punktów odbioru ciepłej wody. Zasada zakupu kotła CO jest prosta; jeśli dom jest spory i posiada dwie łazienki, wybrać należy model jednofunkcyjny. Natomiast jeśli dysponujesz małym lokalem z dwoma pomieszczeniami zgłaszającymi zapotrzebowanie na podgrzaną wodę (kuchnia + łazienka), można zdecydować się na ekonomiczniejszą w inwestycji opcję dwufunkcyjną.
Zalety i wady kotłów dwufunkcyjnych – opinie Klientów z Poznania
Kotły CO montowane w małych domach w Poznaniu, mają kilka istotnych zalet:
- mniejszy koszt inwestycji niż w przypadku zakupu duetu kocioł + osobny podgrzewacz;
- podgrzewana jest tylko ta woda, która będzie na bieżąco zużyta;
- dzięki niewielkim rozmiarom nie potrzeba dużego pomieszczenia technicznego na za-montowanie kotła.
Obok niewątpliwych plusów, warto dostrzec też kilka niedogodności:
- brak możliwości zainstalowania pompy cyrkulacyjnej,
- długi czas oczekiwania na dostarczenie ciepłej wody do kranu,
- problem z jednoczesnym zasilaniem dwóch punktów odbioru,
- konieczność posiadania stałego, wysokiego ciśnienia wody bez wahań.
Uruchomienie podgrzewacza następuje w przypadku odpowiednio silnego strumienia, dlatego należy dodatkowo zadbać o oszczędzanie wody i nieprzelewanie jej bez potrzeby.
Dlaczego wybieramy kotły jednofunkcyjne?
Klasyczne podejście do dystrybucji ciepłej wody, bazujące na schemacie — odkręcasz kurek, czekasz chwilę, masz ciepłą wodę — przeszło w ostatnich czasach sporą metamorfozę. Teraz przy uruchamianiu kranu spodziewamy się ciepłej wody natychmiast, a efekt taki możliwy jest przy zastosowaniu pompy cyrkulacyjnej i dodatkowej, trzeciej rury w instalacji.
Kotły gazowe z jedną funkcją i dodatkowym zasobnikiem umożliwiają montaż takich dodatków, co jest sporym plusem. Zdecydowanie na korzyść przemawia też możliwość bezproblemowego korzystania z ciepłej wody przez dwie łazienki i kuchnię na raz. Wtedy pamiętać należy jedynie o odpowiednio dużym litrażu zasobnika.
Warto przeczytać także: Kotły na ekogroszek — czy warto?