Budowa domu jednorodzinnego lub remont starej nieruchomości zakłada konieczność montażu instalacji wodnej. Bez obecności tego systemu trudno byłoby wykonać większość prac budowlanych, nie mówić już o zamieszkaniu w takim miejscu. Instalacje sanitarne to zbiór konstrukcji zlokalizowanych po zewnętrznej oraz wewnętrznej stronie budynku, w których skład wchodzą m.in. instalacja kanalizacyjna, wodna, grzewcza, chłodnicza i gazowa.
Instalacje sanitarne w domu jednorodzinnym
Montaż instalacji sanitarnych wymaga wiedzy i doświadczenia. Wybierając firmę hydrauliczną, warto wcześniej sprawdzić jego kompetencje. W Poznaniu i innych dużych miastach przeprowadzenie podobnej kontroli nie powinno stanowić problemu. Internauci chętnie dzielą się ze sobą informacjami o zatrudnianych przez siebie wykonawcach. Wystarczy zapoznać się z treścią komentarzy o danej firmie lub przeczytać wypowiedzi na branżowych forach internetowych, aby ułatwić sobie wybór. Oczywiście dopiero współpraca pozwoli zweryfikować, czy decyzja była słuszna, natomiast dzięki opiniom innych osób zmniejszyć można ryzyko i zwiększyć szansę na wybranie usługodawcy godnego zaufania.
Warto pamiętać, że wszystkie instalacje sanitarne w domu jednorodzinnym są jak jeden organizm:
- każdy element systemu powinien zostać gruntownie przemyślany i zaprojektowany,
- instalacja wodna powinna zostać doprowadzona do każdego pomieszczenia, w którym do-stęp do wody jest konieczny,
- dobrze wykonany montaż to taki, gdzie rury są prowadzone od pionów.
Takie rozwiązanie umożliwia równomierne dostarczanie wody i jest odpowiednie nie tylko dla budynków parterowych, ale również tych liczących kilka kondygnacji.
Co jest niezbędne do wykonania instalacji sanitarnych
Wszelkie systemy hydrauliczne obecne w budynku, muszą zostać przyłączone do głównej sieci wodociągowej, ponieważ tylko w ten sposób można zapewnić dostawę bieżącej wody. Z miejsca przyłączenia zazwyczaj prowadzi się przewody do punktów poboru wody, takich jak kuchenny zlew lub umywalka łazienkowa.
Instalacje hydrauliczne składają się przede wszystkim z określonych przewodów. Klienci mają do wyboru następujące rozwiązania:
- rury wykonane z miedzi — opcja ta ma liczne grono zwolenników, wbrew pozorom nie jest jednak najtrwalsza i często ulega korozji; co więcej, montaż miedzianych przewodów może przysporzyć wielu trudności przez konieczność lutowania ze sobą poszczególnych elementów;
- przewody z PCV i innych tworzyw sztucznych – są najtańsze i najczęściej stosowane, do zalet tych produktów można zaliczyć również łatwość ich montażu, w którego trakcie wystarczy łączyć ze sobą kolejne części przy pomocy specjalnego kleju lub wciskanych złączek; ważne jest także to, że rury okazują się trwałe ze względu na brak możliwości pojawienia się na nich korozji;
- wielowarstwowe rury do instalacji sanitarnych – kolejny przykład możliwości niegenerującej zbyt wielu problemów podczas montażu; decydując się na takie rozwiązanie warto jednak pamiętać, że długość przewodów może się zmieniać pod wpływem zmian temperatur; kwestia powinna być wzięta pod uwagę już na etapie tworzenia projektu, w przeciwnym wypadku mogą się pojawić problemy ze szczelnością.
Na terenie miast jak Poznań i innych dużych metropolii funkcjonują przedsiębiorstwa świadczące poszczególne usługi. Zazwyczaj działają one w sposób kompleksowy — od montażu rur po położenie ogrzewania podłogowego. Warto skonsultować się z zatrudnionymi w takich miejscach specjalistami, aby uzyskać pomoc w dobraniu najlepszego z możliwych rozwiązań.
Wiedza dotycząca instalacji sanitarnych w praktyce
Instalacje sanitarne stanowią w domu jednorodzinnym swoisty system naczyń połączonych. W obrębie tego systemu jest doprowadzana bieżąca woda i odprowadzana zużyta, organizowane ogrzewanie i dostarczany gaz. Co więcej, instalacja sanitarna obejmuje również kwestie związane z wentylacją i klimatyzacją. O szczegółach warto porozmawiać z doświadczonym montażystą.
Warto przeczytać także: Sklep hydrauliczny, czy market budowlany na zakupy w Poznaniu