Każda instalacja sanitarna w dowolnym budynku obejmuje wiele pojedynczych lub połączonych ze sobą systemów, w tym również wszelkie instalacje wodne. Sposobem na zwiększenie efektywności instalacji sanitarnych są rozwiązania uzdatniające wodę bieżącą bez używania specjalnych dzbanków i pojedynczych filtrów. W tym artykule przeczytasz o tak zwanych domowych stacjach uzdatniania wody, a z kolejnego dowiesz się, jak woda może być uzdatniana w ramach danej instalacji, bez dodatkowych filtrów.
Instalacje sanitarne z domową stacją uzdatniania wody
Sieci wodociągowe, z których poprzez instalacje sanitarne woda transportowana jest do budynków, służą zapewnieniu ciągłości dostaw wody bieżącej, natomiast jakość tej wody można rozpatrywać w różnych kategoriach. Stację uzdatniania wody warto zamontować, jeżeli woda płynąca z kranu w Twoim domu jest:
- zbyt twarda – zawierająca nadmiar węglanu wapnia (powyżej 500 mg CaCO3/dm³),
- o charakterystycznym posmaku, wynikającym na przykład z chlorowania,
- niewystarczająco przezroczysta.
Tak uzupełniona instalacja hydrauliczna sprawi, że w wyniku filtrowania otrzymasz wodę o optymalnych właściwościach, bez smaku i bez zapachu, zmiękczoną na tyle, aby usprawnić procesy gotowania.
Jak działa domowy system uzdatniania wody
Na przykładzie filtrów kompaktowych, montowanych pod zlewem, możemy przedstawić zasadę działania takiego urozmaicenia instalacji sanitarnych. Często jest to trzystopniowa filtracja, bazująca na węglu aktywnym, w wyniku której:
- w filtrze zatrzymane zostają wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne, w tym piasek, muł, wszelkie drobiny rdzy oraz kamienia,
- woda zostaje oczyszczona z cząsteczek chloru i metali ciężkich, co znacznie poprawia jej smak i przydatność do spożycia,
- następuje zmiękczenie wody, czyli wymiana kationów wapnia i magnezu na kationy sodu; jednocześnie woda nadal zawiera cenne składniki mineralne.
System taki montowany jest wraz z osobnym kranem, dlatego możesz decydować, kiedy chcesz używać wody filtrowanej. To ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ w niektórych sytuacjach, na przykład do zmywania ręcznego, wystarczy normalna woda z wodociągów, nie ma potrzeby korzystania z wody filtrowanej.
Przeczytaj również: Wielozadaniowość w praktyce – usługi hydrauliczne dla każdego
Realne oszczędności w nowoczesnych instalacjach sanitarnych
Samodzielny zakup systemu uzdatniania wody lub zlecenie kompleksowych działań w ramach usług hydraulicznych, daje obecnie możliwość korzystania z najnowszych technologii w rozsądnej cenie. Współczesne filtry to niższe koszty w każdym aspekcie używania wody, ponieważ rezygnujesz z:
- przegotowywania wody przed jej wypiciem,
- zakupu wody butelkowanej,
- filtrów innych niż ten zamontowany w systemie dla uzdatniania wody.
Wysokiej klasy domowa stacja uzdatniania wody to około:
- 6 TYSIĘCY LITRÓW przefiltrowanej wody na jednym komplecie filtrów,
- 18 MIESIĘCY UŻYTKOWANIA bez konieczności wymiany,
- 100% POWIERZCHNI WKŁADU zaangażowanej w proces filtracji.
Warto wybierać systemy zgodne z międzynarodowymi standardami, a także z normą ISO 9001, posiadające także polski atest Państwowego Zakładu Higieny. To gwarancja, że instalacje sanitarne faktycznie staną się bardziej efektywne, przyjazne człowiekowi i środowisku.
Z bogatą wiedzą o instalacjach. Sanitarne systemy to nasza specjalność
O rozbudowie domowych instalacji sanitarnych nasi Klienci decydują często przy okazji korzystania z innych usług hydraulika, na przykład podczas wymiany wodomierzy, czy przy naprawach systemów grzewczych. W ramach jednego zlecenia możesz wtedy liczyć na korzystne rabaty. Gotowy system montujemy naszym Klientom w ramach usług hydraulicznych, między innymi na terenie Poznania.
Zdrowa woda z kranu – sposób na filtrowanie z systemem uzdatniania. Uzupełniamy klasyczne instalacje sanitarne o filtry wody.
Przeczytaj również o wymianie wodomierzy.