Zapowietrzone grzejniki nie działają prawidłowo i wymagają interwencji hydraulika. Zwłaszcza gdy próby samodzielnego odpowietrzania skończyły się niepowodzeniem, należy wezwać specjalistę, który sprawdzi, czy przyczyną nierównomiernego nagrzewania jest sam kaloryfer, czy może jedna z usterek typowych dla kotłów CO. W kwestii diagnozy i naprawy warto zaufać specjaliście.
Bez trudu rozpoznasz, że w grzejnikach jest powietrze
Nagromadzenie powietrza w grzejnikach spowodowane jest zazwyczaj obecnością otwartego naczynia wzbiorczego lub otwartej komory spalania w kotłach CO. Tlen z otoczenia dostaje się wtedy do instalacji grzewczej, a pośrednio również do grzejnika, powodując jego nieprawidłowe działanie. Jeżeli więc dany grzejnik:
- nie jest gorący mimo intensywnej pracy kotła grzewczego,
- nagrzewa się tylko od góry, a na dole pozostaje zimny,
- wydaje charakterystyczne dźwięki stukania lub bulgotania,
należy zlecić odpowietrzanie, aby zapobiec poważniejszym uszkodzeniom całej instalacji.
Rozsądnym działaniem jest wezwanie hydraulika jeszcze przed szczytem sezonu grzewczego, gdy bez pośpiechu można sprawdzić cały system centralnego ogrzewania, czyli wyregulować, naprawić i poddać konserwacji wszystkie elementy wymagające interwencji.
Inne przyczyny zapowietrzenia grzejników
Poza wspomnianą wyżej instalacją otwartą, z grzejnikami zapowietrzonymi spotykamy się również, gdy:
- po wcześniejszym odpowietrzaniu instalacja została nieprawidłowo napełniona wodą,
- w instalacji występują nieszczelności na łączeniach poszczególnych elementów,
- zachodzi proces dyfuzji, czyli dostawania się powietrza do wnętrza rur (alternatywą jest instalacja CO z rurami wielowarstwowymi, wspomnianymi w artykule o uzdatnianiu wody).
Po ustaleniu przyczyn i po stwierdzeniu braku innych usterek, nasz hydraulik przystępuje do odpowietrzania. Warto zauważyć że problem ten nie występuje w grzejnikach elektrycznych.
Przeczytaj również: Dlaczego warto inwestować w grzejniki dekoracyjne – 7 dobrych powodów
Jak to działa w modelach z zaworem odpowietrzającym i bez zawodu
Nieodłącznym elementem nowoczesnych grzejników są zawory odpowietrzające. Zawór taki znajduje się na bocznym panelu u góry i jest na tyle dostępny, że przy odpowiednim manewrowaniu śrubokrętem lub kluczem nastawnym hydraulik może go szybko odkręcić.
W przypadku GRZEJNIKA ŻEBERKOWEGO działanie może przebiegać następująco:
- umieszczamy pod grzejnikiem suchą ścierkę,
- drugą ścierką zabezpieczamy odpowietrznik przed niekontrolowanym rozpryskiem wody,
- kluczem lub śrubokrętem odkręcamy zawór odpowietrzający,
- powietrze uwalnia się samoczynnie, czekamy na zakończenie odpowietrzania,
- wycieramy wodę, która wypłynęła z grzejnika wraz z powietrzem.
Przed rozpoczęciem prac, jeżeli kaloryfer jest gorący, zakręcamy zawór termostatyczny, aby woda nie napływała z instalacji CO.
Procesowi odpowietrzania należy poddać również inne grzejniki:
- KANAŁOWE – w ich przypadku najpierw zdejmowana jest górna kratka, ponieważ zawór odpowietrzający znajduje się wewnątrz grzejnika,
- ŻELIWNE bez odpowietrzacza – tutaj należy poluzować śrubunek o niepełny obrót do momentu otwarcia drogi dla uchodzącego powietrza, a następnie zakręcić śrubunek, gdy syk powietrza całkowicie ucichnie.
Antidotum na zapowietrzone grzejniki są odpowietrzniki automatyczne, natomiast kosztują one więcej niż tradycyjne wersje, zwłaszcza, gdy chcesz model mniej awaryjny.
Pogotowie hydrauliczne i odpowietrzanie grzejników
W sezonie grzewczym często realizujemy zlecenia na terenie Poznania oraz okolic, przywracając Klientom możliwość swobodnego ogrzewania ich domów oraz mieszkań. We współpracy z hydraulikiem możesz zadbać o wszystkie swoje grzejniki – specjalizujemy się w naprawie instalacji z dowolnymi kotłami CO oraz bojlerami.
Montaż grzejników, naprawy i fachowe doradztwo. Skontaktuj się z nami, zadbamy o twój komfort cieplny.