

Liczba dostępnych rozwiązań, jeśli chodzi o bojlery, jest na tyle duża, że wybór odpowiedniego modelu może przysporzyć wielu trudności. Każdy, kto zamierza zamontować w domu wymiennik ciepłej wody użytkowej, powinien rozeznać się w specyfikacji poszczególnych propozycji. Taka wiedza ułatwi proces wyboru rządzenia, które najlepiej spełnia indywidualne potrzeby właściciela. Jakie rodzaje bojlerów wyróżniamy?
Bojlery pionowe w ofercie firm z Poznania
Bojlery pionowe najczęściej występują w formie stojącej, ale spotykane są także w wersji do powieszenia. Warto wiedzieć, że:
- pojemność tych urządzeń jest ograniczona, ponieważ wynosi od 100 do 500 litrów;
- wybierać można spośród zasobników dwupłaszczowych (mogą one być wyposażone w jedną lub dwie spiralne wężownice, albo nie mieć ich wcale);
- omawiane urządzenia dzieli się również ze względu na materiał, z którego zostały wykonane; materiały to przede wszystkim stal emaliowana, stal żywicowana oraz stal nierdzewna.
Bojlery pionowe funkcjonują dzięki używaniu zewnętrznego płaszcza obiegu centralnego ogrzewa-nia, który służy w tym przypadku do podnoszenia temperatury wody użytkowej zgromadzonej we wnętrzu zbiornika. Największą zaletą, jaka wynika z takiego rozwiązania jest fakt, że bojler ogrzewa znajdującą się w nim wodę w bardzo szybkim tempie.
Bojlery poziome – informacje techniczne
Wiele firm świadczących usługi hydrauliczne na terenie Poznania zajmuje się także montażem zbiorników wodnych w mieszkaniach. Zanim zdecydujesz się na zatrudnienie specjalistów, warto poznać szczegóły każdego z możliwych rozwiązań. Wśród nich należy wymienić drugi typ bojlerów, które są dostępne na rynku, czyli modele poziome.
Niektórzy uważają, że taka konstrukcja nie ma wiele wspólnego z innowacją. Rzeczywiście, jest ona obecnie mniej popularna od wariantu pionowego. Wszystko ze względu na fakt, że zamontowana w nich powierzchnia służąca do wymiany ciepła, jest niewielka, wskutek czego woda nagrzewa się powoli. Decydując się na poziomy zbiornik wody, najlepiej jest wybrać taki, w którym zainstalowana została podwójna wężownica i gdzie zastosowano powłokę antykorozyjną. Co jeszcze warto wiedzieć?
- Zasobniki poziomie, podobnie jak pionowe, są produkowane ze stali ocynkowanej, żywicowanej, emaliowanej, emaliowanej ceramicznej.
- Aby zapewnić zbiornikom tego typu dłuższą żywotność, ważna jest wymiana anody magnezowej co najmniej raz na dwa lata, a najlepiej częściej – zgodnie z zaleceniami producenta. W niektórych nowoczesnych modelach anoda magnezowa nie wymaga jednak wymiany.
- Denka takich bojlerów są grubsze niż ich ścianki (na przykład 4 mm vs 3 mm), aby wytrzymać duże ciśnienie statyczne przy pełnym zbiorniku, niezależnie od czasu, przez jaki bojler będzie zapełniony.
Najdroższe są zazwyczaj zasobniki wykonane ze stali nierdzewnej. Ich jakość jest znacznie wyższa od pozostałych produktów tego typu, a gwarancja zazwyczaj obejmuje dłuższy czas. Klienci zwykli twierdzić, że inwestycja tego rodzaju zwraca się przez okres użytkowania urządzeń, ponieważ awarie zdarzają się niezwykle rzadko, w związku z czym nie ma potrzeby korzystania z usług naprawy.
Dlaczego o bojlery warto pytać specjalistów
W Poznaniu oraz w innych dużych polskich miastach istnieje wiele przedsiębiorstw trudniących się sprzedażą i montażem bojlerów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej jest skontaktować się z pracownikami jednego z nich. Dzięki temu w prosty sposób można wyzbyć się wszelkich wątpliwości i wybrać takie rozwiązanie, które najlepiej spełnia określone oczekiwania. Korzystanie z porad specjalistów zawsze jest opłacalną inwestycją.
Warto przeczytać także: Przepychanie rur i kanalizacji — informacje praktyczne