Zasady dotyczące spółdzielni mieszkaniowych podlegają zarówno regulacjom prawnym, jak też zapisom regulaminu danej spółdzielni. W kwestii kosztów za usługi pogotowia kanalizacyjnego z firmy zewnętrznej nie możesz liczyć na refundację, natomiast poszczególne interwencje hydraulika opłaca sama spółdzielnia. Jak to wygląda w praktyce?
Jak pogotowie hydrauliczne, lecz nieodpłatnie
Comiesięczne opłaty uiszczane przez członków spółdzielni mieszkaniowej pozwalają na zabezpieczenie środków, z których pokrywane są również koszty poszczególnych usług hydraulicznych. Hydraulik lub firma świadcząca usługi pogotowia hydraulicznego, może być wezwana przez zarząd spółdzielni, gdy:
- konieczna jest naprawa albo wymiana głównych przewodów instalacji wodnych i sanitarnych, znajdujących się poza obrębem mieszkań,
- potrzebna jest naprawa albo wymiana instalacji centralnego ogrzewania, zarówno samego kotła CO, jak też poszczególnych elementów systemu,
- planowane jest usuwanie usterek instalacji wodno-kanalizacyjnych i grzewczych, powstałych wskutek:
- wcześniejszych napraw nieprawidłowo wykonanych z polecenia spółdzielni,
- zbyt później reakcji na usterki, na przykład przemarzania murów, nieszczelności dachu.
Gdy działania te nie dotyczą jedynie Twojego mieszkania, a zwłaszcza gdy skala działań obejmuje cały budynek mieszkalny, koszty poniesie zazwyczaj spółdzielnia. Oczywiście każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie, dlatego w przypadku wątpliwości zapytaj o szczegóły osobę decyzyjną z Twojej spółdzielni.
W niektórych usługach spółdzielnia pokrywa część kosztów
Za wymianę oraz naprawę osprzętu instalacji wodno-kanalizacyjnej znajdującego się w danym mieszkaniu odpowiada osoba, której mieszkanie jest własnością. Jeżeli zatem potrzebujesz pomocy do:
- udrażniania rur,
- wymiany uszczelek w zaworach,
- wymiany uszkodzonej wanny lub umywalki,
oraz innych nieprawidłowości i usterek, spółdzielnia nie ma obowiązku pokrycia kosztów takich usług hydraulicznych, niezależnie od tego, czy zamówisz standardową usługę hydraulika, czy pogotowie hydrauliczne.
Są jednak wyjątki od tej reguły i dotyczą one zorganizowanych przedsięwzięć, zaakceptowanych przez Radę Nadzorczą spółdzielni, gdzie mieszkańcy mogą liczyć na częściowe dofinansowanie. Przykładem mogą być wcześniejsze niż planowane wymiany wodomierzy, modernizacja instalacji gazowych i inne.
Przeczytaj również: 5 sposobów na oszczędzanie wody dzięki usługom hydraulicznym
Bezpieczeństwo mieszkańców przede wszystkim
Spółdzielnie mieszkaniowe współpracują z elektrykami, hydraulikami oraz innymi usługodawcami na stałe, zatrudniając te osoby i umożliwiając właścicielom oraz lokatorom mieszkań skorzystanie z profesjonalnych usług. Pogotowie hydrauliczne jest wtedy zbędne, hydraulik zostanie szybko wysłany na miejsce awarii.
Szeroki zakres współczesnych usług hydraulicznych
Znając specyfikę branży oraz zasady działania poszczególnych spółdzielni mieszkaniowych na terenie Poznania wiemy, kiedy można skorzystać z pomocy pogotowia hydraulicznego, a kiedy należy się zwrócić do spółdzielni po zwrot kosztów usług hydraulicznych. Warto wiedzieć, że możesz liczyć na przynajmniej częściowe dofinansowanie, aby uniknąć jednorazowych większych wydatków.
Pogotowie hydrauliczne do zadań typowych i zleceń nagłych. Sprawdź, kiedy możemy być potrzebni w Twoim mieszkaniu.