Wystarczy przyłączenie do sieci gazowej, aby budynek spełniał główne kryterium w kwestii montowania kotłów gazowych, zwanych nieraz potocznie piecykami gazowymi. Stała podaż gazu sprawia, że Twoja instalacja centralnego ogrzewania będzie wydajna i użyteczna, a w domu zapanuje przyjemne ciepło. Dodatkowe funkcje sprawią natomiast, że system pozostanie użyteczny również poza sezonem grzewczym.
Czystość i ekonomia w nowoczesnych piecach gazowych
Jak dobierać kotły gazowe pod kątem realnych potrzeb
Dwie kluczowe kwestie, które należy brać pod uwagę przy wyborze kotła, to:
- wielkość budynku i liczba pomieszczeń użytkowych,
- liczba domowników lub osób korzystających z danego obiektu.
Nie należy wybierać kotłów gazowych zbyt dużych z myślą o osiągnięciu maksimum wydajności. Zużyty nadmiar gazu to dodatkowe koszty, a dla zapewnienia komfortu cieplnego wystarczy grzanie rozsądne i umiarkowane.
Także w przypadku ogrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) wystarczą parametry fachowo dobranego kotła, aby można było swobodnie korzystać z zasobów ogrzanej wody do codziennej higieny, czy porządków, a przy okazji zadbać o ciepło w grzejnikach podczas sezonu grzewczego.
Zamów bezpłatną konsultację i wycenę
Rodzaje kotłów – kolejne decyzje
Współcześni producenci kotłów gazowych (jak na przykład Junkers) reagują na realne potrzeby rynku, dlatego nowoczesne urządzenia są znacznie bardziej estetyczne, kompaktowe i funkcjonalne niż ich odpowiedniki sprzed kilku dekad.
Obecnie kotły takie:
- występują w formie WISZĄCEJ lub STOJĄCEJ; wersja wisząca jest mniejsza, lecz również mniej funkcjonalna (na przykład nie posiada osobnego naczynia na c.w.u.),
- dają możliwość wszechstronnego wykorzystania właściwości gazu, w tym do:
- ogrzewania pomieszczeń poprzez system grzejników w pomieszczeniach lub przez ogrzewanie podłogowe; tak działają kotły JEDNOFUNKCYJNE;
- ogrzewania wspomnianej wyżej ciepłej wody użytkowej i opcjonalnie gromadzenia jej w naczyniu wzbiorczym; to wyróżnia kotły DWUFUNKCYJNE;
- odzyskiwania ciepła ze spalin dla ponownego jego użycia w procesach ogrzewania; to właściwość kotłów KONDENSACYJNYCH.
Masz zatem możliwość wybrać taki kocioł gazowy, który będzie fundamentem pierwszej instalacji grzewczej w danym budynku lub następcą dotychczasowego kotła.
Komora spalania w kotłach gazowych
Dodatkowo kotły gazowe można podzielić na modele:
- z zamkniętą komorą spalania – powietrze niezbędne do procesów spalania czerpią z zewnątrz, lecz nie dochodzi do kontaktu spalin z powietrzem z otoczenia; za odprowadzanie spalin odpowiedzialne są specjalne przewody powietrzno-spalinowe;
- z otwartą komorą spalania – modele wybierane rzadziej, lecz wciąż popularne; w kotłach takich pobór powietrza z pomieszczeń sprawia, że konieczne jest wygospodarowaniem specjalnych otworów wentylacyjnych, w tym odpowiedniej kratki w ścianie pomieszczania.
Każdy z powyższych modeli powinien być sprawny, a wszelkie nieprawidłowości należy zgłaszać specjaliście, aby móc bezpiecznie przebywać we własnym domu.
Od doradztwa po montaż kotłów gazowych – Poznań i okolice
Nasze usługi dotyczą zarówno pomocy przy wyborze kotłów gazowych, jak też doradztwa w kwestii doboru grzejników lub całych instalacji, a następnie fachowego montażu całości na terenie Poznania oraz okolic. Zadzwoń do nas i powiedz o swoich potrzebach związanych z ogrzewaniem domu, aby uzyskać fachową poradę.