Większość osób mieszkających w Poznaniu w domach wielorodzinnych kojarzy firmę Junkers z niewielkim piecykiem gazowym wieszanym w łazience, który pozwala na natychmiastowe pod-grzanie wody użytkowej. Jednak zanim urządzenia te trafiły pod strzechy, bogata historia korporacji nierozerwalnie związanej z ciepłem sprawiła, że dzisiejszy zbiór możliwości branży hydraulicznej jest tak dalece rozwinięty. Już w latach trzydziestych ubiegłego wieku marka trafiła pod skrzydła silnej grupy Bosch, a przez dekady prężnej działalności na rynku, wprowadziła mnóstwo istotnych innowacji.
Pierwszy patent i dalszy nieustanny rozwój
Poznań miał prawa miejskie od dokładnie 639 lat, gdy w 1892 roku Hugo Junkers uzyskał patent na kalorymetr. To sprytne urządzenie, używane obecnie najczęściej w warunkach laboratoryjnych, znacząco wpłynęło na popularyzację przepływowych ogrzewaczy gazowych wody. Sam kalorymetr odpowiadał w tych konstrukcjach za pomiar ciepła i sprawdzanie temperatury medium grzejno-chłodzącego.
Idąc za ciosem, firma rejestrowała kolejne patenty, a w roku 1912 wprowadziła do masowej sprzedaży gazowy kocioł grzewczy dla domów jednorodzinnych. Na tamten czas była to absolutna nowość, traktowana podobnie jak jeszcze kilkanaście lat temu pompa ciepła w odniesieniu do współczesnych realiów.
Mimo świetnych pomysłów i dużego zainteresowania po stronie odbiorców, Junkers nie obronił się przed kryzysem gospodarczym lat trzydziestych i z powodów finansowych został wykupiony przez Robert Bosch GmbH. Otworzyło to jednak nowy rozdział w dziejach firmy i pozwoliło na dalszy, dynamiczny rozwój.
Ciekawe wynalazki, innowacje, rozwiązania godne uwagi
Dla inżynierów, będących główną siłą i napędem innowacyjności kojarzącej się z marką Junkers, kolejne dziesięciolecia okazały się równie produktywne, co w początkach działalności..
- Jednym z najciekawszych wynalazków, było zastosowanie w 1968 roku zapłonu piezoelektrycznego w gazowych urządzeniach grzewczych.
- Dokładnie 33 lata później metodę tę udoskonalono poprzez wprowadzenie generatora hydrodynamicznego.
- Od tamtej pory do zapalania płomienia w podgrzewaczach przepływowych wystarczyła je-dynie obecność gazu i… wody.
Oprócz stałego udoskonalania palników oraz wprowadzania na rynek ich poprawionych wersji, Junkers dbał także o łączenie trwałych rozwiązań hydraulicznych z elektroniką. Już w latach dziewięćdziesiątych ich piece CO korzystały z technologii Bosch Heatronic, wpływającej na ogólny komfort użytkowania. Co ciekawe, mieszkańcy Poznania zawsze mieli to wszystko na wyciągnięcie ręki, gdyż główna siedziba i rynek macierzysty firmy wciąż znajdują się tuż za naszą zachodnią granicą.
Junkers obecnie – co doceniają Klienci z Poznania
Dziś koncern BBT Thermotechnik, w skład którego wchodzi Junkers, to jeden z nielicznych, w pełni kompletnych potentatów w dziedzinie ogrzewania. Dzięki wymianie wiedzy w obrębie po-szczególnych struktur korporacyjnych, urządzenia Junkers widoczne są w wielu innych segmentach, nie tylko w gazownictwie.
- Pompy ciepła, zarówno powietrzne jak i gruntowe, stanowią ważny element portfolio Bosh-Junkers;
- Rekuperacja, czyli urządzenia i osprzęt służące do wymiany powietrza w domu wraz z odzyskiem ciepła, to stosunkowo nowa i rozwojowa część firmy;
- Technika solarna w postaci wysokiej jakości płaskich kolektorów słonecznych ma konkurować z największymi graczami na rynku;
- Systemy regulacji, zarówno w postaci programowej jak i sprzętowej, stanowią optymalne uzupełnienie dla najważniejszych w ofercie Junkersa kotłów kondensacyjnych i konwencjonalnych.
Wszystko to uzupełniane jest o nowoczesne dodatki jak np. zasobniki centralnej wody użytkowej, elektryczne podgrzewacze i wszelkiego rodzaju akcesoria dla wyżej wymienionych, kluczowych dziedzin. Urządzenia te cechują się trwałością, a także dobrym stosunkiem jakości do ceny.
Wybór pieca CO to obecnie znacznie prostsze zadanie
Junkers od lat był marką, która potrafiła zaskoczyć, wprowadzić rewolucję i zjednać sobie zadowolonych odbiorów, gotowych polecać te produkty. W Poznaniu nietrudno o odnalezienie wielu podgrzewaczy wody zamontowanych w mieszkaniach również podczas naszych prac nad konkretnymi zleceniami. Podgrzewacze te są cenione przez hydraulików ze względu na mało skomplikowany montaż i łatwe przeprowadzanie akcji serwisowych.
Biorąc pod uwagę bogatą historię w ubiegłym wieku i świetne zaplecze Junkersa w obecnych czasach, można śmiało prognozować, że osoby tworzący struktury marki i jej strategię nie raz będą jeszcze świętować przyszłe sukcesy. Klienci natomiast mogą otrzymać dostęp do kolejnych innowacji, które sprawdzą się w ich domach, czy firmach.
Warto przeczytać także: Czyszczenie kanalizacji — informacje praktyczne