W Poznaniu dobry hydraulik ma sporo pracy, lecz często nie dotyczy ona jedynie awarii rurociągów i cieknącego kranu. Praca specjalisty związana jest z szeroko pojętym doradztwem, a czasem wręcz projektowaniem ciągów wodnych. Od jakości całej koncepcji, skuteczności wdrożenia, użytych materiałów i umiejętności ich trwałego połączenia ze sobą, zależy ostatecznie zadowolenie użytkownika i bezawaryjna, sprawna praca całego systemu hydraulicznego. Problemy z tym związane są najczęściej spotykane w instalacjach CO, a jednym z klasycznych pytań inwestora jest: instalacja otwarta, czy zamknięta?
Doświadczony hydraulik gwarancją sukcesu
Warto wyjść z założenia, że często bazowanie nawet na ogólnodostępnych schematach i sprawdzonych przez innych użytkowników instalacjach, może nie dać gwarancji na pełną sprawność w konkretnych zastosowaniach. Najprościej jest w przypadku nowo powstających budynków, ponieważ tam dokumentacja projektowa jest dostarczana przez architekta jeszcze przed wylaniem fundamentów.
Doświadczony hydraulik potrzebny jest natomiast tym mieszkańcom Poznania, którzy przymierzają się do kompleksowego remontu domu jednorodzinnego. Ugruntowana wiedza pozwala na zastosowanie prostszych, mniej kosztownych rozwiązań, a dzięki niej często też unika się wielu błędów, które w codziennym użytkowaniu mogłyby nieść ze sobą określone konsekwencje i koszty.
Charakterystyka instalacji zamkniętej
Popularność z roku na rok zyskują tak zwane instalacje zamknięte, ze względu na lepszą ich kulturę pracy. Cechą charakterystyczną instalacji zamkniętej jest, że nie dochodzi do kontaktu wody z powietrzem atmosferycznym. Zamknięte naczynie wzbiorcze, czyli część instalacji odpowiedzialna za gromadzenie nadmiaru ogrzanej wody, to nieodłączny element takiej instalacji i zarazem gwarancja jest skutecznego działania.
- Instalację zamkniętą hydraulik zaleca tam, gdzie do zasilania używane są kotły CO elektryczne, gazowe lub olejowe. W Poznaniu na prąd ogrzewa się najczęściej nowoczesne domy pasywne o niewielkim metrażu, a gaz jest najpopularniejszym zamiennikiem paliw stałych (węgla, ekogroszku, brykietu, biomasy).
- Układ charakteryzuje się wykorzystaniem membranowego zbiornika ciśnieniowego, spełniającego charakter naczynia przeponowego, zabezpieczającego instalację przed przegrzaniem.
- Typowe temperatury pracy powinny wynosić od 60 do 80 stopni, z zachowaniem ciśnienia roboczego 1,5 bara.
- Instalacja jest zdecydowanie bardziej skomplikowana w porównaniu do otwartej ze względu na konieczność umieszczenia dodatkowych elementów (zabezpieczenia termicznego), które muszą być połączone ze sobą w sposób niezwykle precyzyjny.
- Istnieje szereg przeciwwskazań do zastosowania układu zamkniętego, np. obecność hydroforu w miejscu typowej instalacji wodociągowej.
Najczęściej rozwiązanie to stosuje się w przypadku źródeł ciepła korzystających z gazu, czyli kotłów gazowych jednofunkcyjnych. Zmniejszenie temperatury jest możliwe poprzez natychmiastowe zahamowanie pracy kotła, tym samym łatwiej jest o zapobiegnięcie efektowi przegrzania.
Popularne instalacje otwarte
W tym przypadku niezbędnym elementem instalacji jest naczynie wzbiorcze otwarte, które dodatkowo musi być umieszczone w najwyższym punkcie instalacji grzewczej. Woda w takim naczyniu paruje, dlatego konieczne jest jej uzupełnianie. Krążący czynnik grzewczy ma styczność z tlenem z powietrza, co zwiększa ryzyko korozji, niemniej jednak zadbana i odpowiednio konserwowana instalacja będzie z powodzeniem spełniać swoje zadanie.
Dawniej montowane były tylko układy otwarte, ze względu na bazowanie na metodzie grawitacyjnej dystrybucji ciepłej wody do punktów odbioru (grzejników). Stopniowo grawitacja zaczęła być wspierana pracą pomp, zaworów trójdrożnych i czterodrożnych oraz osobnych obiegów CWU. Hydraulik będzie polecał takie rozwiązanie w przypadku:
- zamontowania kotła zasypowego na paliwo stałe, z podajnikiem na ekogroszek oraz kominka z płaszczem wodnym;
- możliwości zastosowania naczynia wzbiorczego, montowanego w najwyższym punkcie całego układu;
- mniejszych obaw o korozję, na przykład w przypadku zastosowania kaloryferów aluminiowych lub połączeń miedzianych;
- przewidywanej temperatury powrotu do kotła co oscylującej w granicach powyżej 50 stopni.
Do instalacji otwartej okresowo należy dopuszczać wodę, uzupełniając jej braki występujące w konsekwencji parowania. W przypadku nagłego zwiększenia objętości cieczy, gromadzi się ona w naczyniu, a jeśli i ono się wypełni, woda jest wypychana poza obieg rurą spustową.
Ciepło w domu i ciepła woda na życzenie
W Poznaniu każdy hydraulik ma do dyspozycji wiele hurtowni, w których znajdzie elementy potrzebne do wykonania zarówno instalacji otwartej, jak i zamkniętej. Wybór pomiędzy nimi powinien być poprzedzony sprawdzeniem możliwości danego budynku, preferowanego źródła ciepła i zapatrywań mieszkańców na kwestie związane z obsługą. Doświadczony montażysta jest w stanie dobrać poszczególne części instalacji tak, aby była ona bezpieczna i wygodna w użytkowaniu.
Warto przeczytać: Junkers — historia firmy od urządzeń cenionych na świecie