Instalacja ogrzewania podłogowego składa się z kotła CO lub odpowiedniego konwektora, a rolę tradycyjnych grzejników pełnią specjalne przewody elektryczne albo rury z wodą. Większość systemu znajduje się pod posadzką, dlatego nie zaburza on estetyki wnętrz, a dodatkowo sprawdza się zwłaszcza w pomieszczeniach z chłodnymi stropami.
Ciepło w nowoczesnym wydaniu – ogrzewanie podłogowe
Początek realizacji systemów ogrzewania podłogowego. Projekt
Aby cała instalacja funkcjonowała prawidłowo, należy odpowiednio przygotować i zamontować poszczególne przewody oraz elementy dodatkowe po wcześniejszym zaprojektowaniu systemu grzewczego.
Rzetelnie wykonany projekt ogrzewania podłogowego uwzględnia realne zapotrzebowanie cieplne całego budynku oraz poszczególnych pomieszczeń, a także parametry techniczne wszystkich elementów danej instalacji, również w kwestii montażu kotłów CO. Projekt powinien być przygotowany tak, aby nasi instalatorzy nie potrzebowali dokonywania korekt poszczególnych rysunków.
Zamów bezpłatną konsultację i wycenę
Główna część wdrażania systemu. Montaż instalacji
Ogrzewaniu podłogowemu należy zapewnić odpowiednie warunki, aby cała instalacja funkcjonowała prawidłowo. Podstawą jest, aby budynek był zadaszony, zamknięty osadzonymi oknami i drzwiami. Podłoże powinno być:
- wysuszone,
- czyste,
- wyrównane.
Sam montaż systemu grzewczego, współpracującego z kotłem CO, wygląda zazwyczaj następująco:
- wykonujemy przyłącza do kotła gazowego lub do innego urządzenia grzewczego,
- układamy na podłożu warstwę izolacji przeciwwilgociowej i termicznej,
- układamy izolację brzegową wokół całej powierzchni grzewczej i w dylatacjach,
- mocujemy metodą kotwiczenia pętle rur grzewczych (kilka-kilkanaście pętli),
- przeprowadzamy próbę szczelności instalacji z użyciem wody pod ciśnieniem.
Wspomniane wyżej przyłącza mogą dotyczyć również grzejników, pomp ciepła oraz innych elementów przewidzianych w danym projekcie. Uwzględniamy to zawsze przed układaniem rur grzewczych i fachowo przeprowadzamy wszystkie niezbędne działania.
Kolejne etapy prac związanych z ogrzewaniem podłogowym
Gdy zakończone zostaną działania dotyczące hydrauliki, można wylewać jastrych, czyli warstwę podłogową, której zadaniem jest odciążenie warstw znajdujących się pod ostateczną nawierzchnią. Standardem w przypadku jastrychu dla ogrzewania podłogowego jest wylewka betonowa; powinna ona dojrzewać przez 28 dni.
Po tym okresie ponownie możesz skorzystać z pomocy hydraulika i zlecić wygrzanie jastrychu (w tym przypadku: uformowanej i dojrzałej płyty grzewczej). Nowoczesne modele kotłów CO, w tym także kotły gazowe, mają specjalne programy do automatycznego wygrzewania jastrychu, co stanowi znaczne udogodnienie i zapewnia optymalne warunki dla prawidłowego przebiegu tego procesu. Na tak przygotowanym podłożu można układać na przykład płytki ceramiczne.
Ogrzewanie podłogowe – zaufaj specjalistom z Poznania
Działamy na rynku lokalnym, lecz podejmujemy się również montażu poza terenem Poznania. Jeżeli chcesz zmienić lub zmodernizować system grzewczy w swoim domu, powiemy Ci o ogrzewaniu podłogowym i przedstawimy korzystne rozwiązania. Może to być recepta na ciepło w Twoim otoczeniu.