Odpowiednia granulacja węgla kamiennego do kotłów CO z podajnikiem to nie więcej niż 22 mm, dlatego opałem do takich kotłów może być ekogroszek. Z dostępem do paliwa nie ma obecnie problemów. Wiele punktów sprzedaży oferuje asortyment wysokiej jakości. Warto jednak wiedzieć, jakich dokładnie cech szukać, aby w Twoim domu grzejniki były zawsze odpowiednio ciepłe, gdy na zewnątrz panują coraz niższe temperatury.
W tym artykule omówimy szerzej kwestie techniczne, między innymi sam proces spalania, w kolejnym skupimy się na odczuwalnych dla użytkowników korzyściach.
Zakup ekogroszku u lokalnych sprzedawców w Poznaniu
Informacje od naszych Klientów, a także nasze obserwacje oraz wiedza, którą nieustannie zgłębiamy sprawiają, że często wyjaśniamy osobom zainteresowanym, jaki ekogroszek powinien być, ale też jaki być nie powinien. W praktyce bowiem okazuje się nieraz, że zakupiony przez Ciebie opał nie będzie spełniał podstawowych wymogów, a co za tym idzie – nie ogrzejesz nim domu tak, jak tego oczekujesz.
Warto wybierać lokalnych sprzedawców, u których możesz zweryfikować pochodzenie ekogroszku, widzieć sposób jego przechowywania i zapytać o możliwość palenia nim w określonych kotłach CO. To podstawa udanej dalszej współpracy i jest standardem również w naszej siedzibie w Poznaniu.
Paliwo wysokiej jakości, wysoka efektywność
Kluczową kwestią każdego procesu spalania jest w przypadku domowych kotłów CO kaloryczność opału. To, jak długo będzie się palić jeden zasyp węgla, czy ilość ekogroszku w jednej porcji z podajnika automatycznego, a przede wszystkim ile ciepła powstanie w wyniku procesu spalania, ma istotne znaczenie.
WARTOŚĆ OPAŁOWA
Mylona jest często z ciepłem spalania, lecz jest to inna wartość – oznacza ona ilość energii pozyskaną ze zużytego paliwa stałego. Wyższa wartość opałowa to jednocześnie więcej ciepła, a w przypadku ekogroszku wartości te oscylują wokół 25 MJ/kg (megadżuli na kilogram).
CIEPŁO SPALANIA
Oznacza ilość energii uwalnianej podczas spalania danej substancji dodatkowo wraz z uwzględnieniem skraplającej się w tym czasie pary wodnej. Wartość taka zwana jest również kalorycznością opału i w przypadku ekogroszku powinna być zbliżona do tej podanej wyżej.
NISKA POPIOŁOWOŚĆ
Im mniej popiołów zawiera opał, tym większa jest jego wartość kaloryczna. Inaczej niż w gazowych kotłach CO, kotły na paliwa stałe należy oczyszczać z popiołu, dlatego wygoda obsługi powinna wiązać się również z niezbyt szybkim zapełnianiem popielnika (na przykład w 5 dni).
Przeczytaj również: Na koszt spółdzielni mieszkaniowej – zamiast pogotowia hydraulicznego
Palenie w kotłach CO klasy „5”
Wartości dotyczące emisji tlenku węgla do atmosfery w procesach spalania, a także maksymalnej wydajności kotłów CO oraz inne istotne parametry brane są pod uwagę, jako czynniki określające przynależność danego urządzenia do określonej klasy. Najnowsze kotły na ekogroszek należą często do klasy najwyższej – klasy 5.
Warto wiedzieć, że palenie ekogroszkiem może minimalizować ryzyko powstawania smogu. Według normy PN EN 303-5, wartości graniczne zawartości poszczególnych substancji w spalinach z kotłów 5. klasy z załadunkiem automatycznym to:
- dla tlenku węgla: 500 mg/m3,
- dla lotnych związków organicznych: mg/m3,
- dla pyłu: 40 mg/m3.
Konieczne jest jednak stosowanie paliwa wysokiej jakości, z zerową zawartością kamienia, odpowiednio suchego, o niskiej spiekalności.
Dzięki ekogroszkowi możesz oszczędzać
Zakładając możliwość jednorazowego zasypu ekogroszku do zbiornika kotła CO, należy liczyć na kilka dni nieprzerwanej, bezobsługowej pracy urządzenia. Wysokiej klasy opał rozpoznasz więc także po częstotliwości uzupełniania kotła. Dodatkowo jeżeli grzejniki nie są wystarczająco ciepłe mimo stałego procesu spalania, warto wezwać fachowca od kotłów CO, a przy okazji skonsultować jakość zakupionego materiału opałowego.
Wybierz rozsądnie, zamów sprawdzony ekogroszek. Gwarantujemy opał niskopopiołowy, o optymalnej kaloryczności. Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszego bloga oraz strony.