Problem niespływającej wody i występowania przykrych zapachów w mieszkaniu jest bardzo powszechny. Najczęściej jest to wynikiem błędów popełnionych na etapie tworzenia projektu instalacji hydraulicznej lub podczas jej montażu. Czasami jest to również konsekwencja gromadzenia się nieczystości po wewnętrznej stronie rur, które powodują powstawanie zatorów. Nierzadko następuje to po wielu latach osadzania się kamienia i resztek pokarmy we wnętrzu instalacji. W takich sytuacjach konieczne jest czyszczenie kanalizacji. W Poznaniu i każdym dużym polskim mieście jest wiele przedsiębiorstw trudniących się profesjonalnym udrażnianiem rur.
Mechaniczne czyszczenie kanalizacji, czyli co?
Czyszczenie kanalizacji metodą mechaniczną zakłada skorzystanie z odpowiednich narzędzi. Mowa tutaj o specjalnych głowicach, spiralach i końcówkach myjących. Wszystkie urządzenia muszą wcześniej zostać dopasowane do średnicy danego rurociągu oraz stopnia, w jakim jest on zanieczyszczony. Ważną informacją jest także to, czy w rurach obecny jest zator, co go powoduje (np. kamień) oraz z jakiego materiału została wyprodukowana rura poddawana zabiegowi (miedź, aluminium, PCV).
Mechaniczne czyszczenie kanalizacji sprawdzi się zarówno w przypadku domów mieszkalnych, jak i rur kanalizacji deszczowej. Można zatem z powodzeniem nazywać to rozwiązanie uniwersalnym. Skuteczność metody wynika z dużej prędkości obrotowej głowic, które umożliwiają dokładne umycie rury i wyeliminowanie obecnego w niej zatoru (jeśli w ogóle występuje). Głowice pozwalają także na rozbicie wszelkich innych przeszkód znajdujących się we wnętrzu rurociągu.
Omawiane głowice zostają wprowadzone do przewodów instalacji kanalizacyjnej poprzez jej rewizję lub rozmontowanie toalety. Zasięg najbardziej zaawansowanych urządzeń wykorzystywanych podczas takich zadań może sięgać nawet kilkadziesiąt metrów, co przekłada się na wysoką skuteczność działań pogotowia hydraulicznego.
Częstotliwość wykonywania udrażniania rur – przykłady z Poznania
Trudno jednoznacznie określić, jak często powinno się wykonywać czyszczenie kanalizacji. Jest to zależne od wielu czynników:
- zachowania prawidłowych spadków, dzięki którym woda i nieczystości mają szansę swobodnego spływania w dół;
- odpowiednie korzystanie z instalacji sanitarnej, czyli np. niewrzucanie do niej odpadków, które nie powinny tam wylądować (np. produkty higieniczne, czy resztki dań z dużą ilością tłuszczu);
- odpowiedni dobór rozmiaru rur do wielkości budynku i liczby zamieszkujących go osób – na przykład średnica przewodów w bloku mieszkalnym w Poznaniu powinna być znacznie szersza od tej w domku jednorodzinnym.
Czyszczenie instalacji kanalizacyjnej powinno być częstsze, gdy spadki są zbyt małe, co sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń, a średnica rur nie została dobrana odpowiednio do miejsca montażu. Im mniej podobnych nieprawidłowości, tym rzadziej trzeba zwracać uwagę na te kwestie.
Regularny przegląd instalacji sanitarnej
Warto pamiętać, że okresowe przeglądy stanu kanalizacji zawsze są tańsze od konieczności wyeliminowania już istniejących problemów. Jeśli więc którykolwiek z wyżej wymienionych punktów rozpoznajesz w swoim otoczeniu, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów zajmujących się czyszczeniem kanalizacji. Szczególnie zaleca się to osobom zamieszkującym w dużych miastach, takich jak Poznań, w blokach lub kamienicach, gdzie mieszkańcom nie zawsze wiadomo, w jaki sposób wygląda cała instalacja sanitarna.
Wszelkie zaniedbania popełnione w obrębie tego zagadnienia mogą skutkować nie tylko znacznym nadszarpnięciem budżetu, ale także — w skrajnych przypadkach — doprowadzeniem do zupełnego wyłączenia instalacji z użytku. Podobna sytuacja może przysporzyć licznych problemów w życiu codziennym, więc warto zapobiec jej zawczasu.
Warto przeczytać także: Pogotowie kanalizacyjne — jaki jest zakres ich usług?